Basın Bültenleri

ONLİNE BİLET KATILIMCI OLUN

6. HERITAGE İSTANBUL’A 3 GÜNDE REKOR ZİYARETÇİ

 

11-13 Mayıs tarihleri arasında Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda gerçekleşen Avrupa’nın önde gelen kültür mirası fuarı 6. HERITAGE İSTANBUL’ u, 3 günde 9345 kişi ziyaret etti. Sabah kapıların açılması ile birlikte ziyaretçi akınına uğrayan fuarda etkinlik alanlarında gerçekleştirilen atölye çalışmaları, konferans ve panellerin her oturumu yoğun ilgi ile karşılandı. Kültürel miras bilincinin artması ve bu mirasın korunması gibi konuları kendisine sosyal misyon edinen ve bu misyon doğrultusunda ürün, hizmet ve teknolojilerin geliştirilmesini hedefleyen koruma, restorasyon, arkeoloji, müzecilik, kütüphanecilik fuar ve konferansı Türkiye’nin tek, Avrupa’nın önde gelen kültür mirası fuarı HERITAGE İSTANBUL, 32’ si yurt dışından olmak üzere 120’nin üzerinde katılımcıya; İtalya’nın ülkepavilyonu, Belçika, İsveç, Nijerya, Hollanda, Almanya, İspanya olmak üzere farklı ülkelere ev sahipliği yaptı.
11 Mayıs’ta T.C. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri katılımı ile açılışı yapılan fuarda, Konferans ve Miras Sohbetlerinde 3 gün boyunca 50 oturum 117 konuşmacı yer aldı, atölye çalışmalarında ise 3 gün boyunca 8 oturumda 10 eğitmen ziyaretçiler ile buluştu. T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı başta olmak üzere, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü, Vakıflar Genel Müdürlüğü ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Marmara Belediyeler Birliği gibi sektörün en önemli kamu paydaşları tarafından desteklenen fuarın açılışında; T.C. Kültür Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, T.C. Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan, İtalya Büyükelçisi  Ekselansları-Giorgio Marrapodi, İtalya Büyükelçiliği Başkatip/Ticari Ataşe – Gianluca Guerriero, ITA    Direktörü Riccardo Landi, İtalya Başkonsolosluğu Ticari Ataşesi – Giovanni Turturiello, İtalyan Kültür Merkezi Direktörü Salvatore Schirmo, İran Başkonsolosluğu’ndan Kourosh Jafari, Kosova Başkonsolosu Petrit Prekazi, Hindistan Başkonsolosu Sudhi Choudhary, Kuveyt Başkonsolosu Mohammad F. M. F Almohammad katıldı. Fuarda T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Vakıflar Bölge Müdürlüğü, PTT, İ.B.B Miras, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, Fatih Belediyesi ve ülke pavilyonu ile fuara katılan İtalya’nın stantları ziyaretçilerin odağındaydı.


Fuara katılan firmalar B2B organizasyonu kapsamında 60’ı aşkın özel görüşme gerçekleştirdiler. Alanında uzman kişileri konferanslarda ziyaretçilerle bir araya getiren fuarda en dikkat çeken konuşmacı şüphesiz “Türk arkeolojisi bir ekoldür, Roma’yı Roma’da aramayın” sözleriyle Tarihçi, Akademisyen, Yazar Prof. Dr. İlber Ortaylı oldu. İl ve ilçelerindeki başarılı yenileme çalışmaları ile kültürel mirasın korunması ve aktarılması için konferanslarda Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, Bergama Belediye Başkanı Hakan Koştu, Gebze Belediye Başkanı Zinnur Büyükgöz, Amasra Belediye Başkan Recai Çakır konuşmacı olarak yer aldı.

6. HERITAGE İSTANBUL’UN AĞIRLADIĞI KONUŞMACILAR ARASINDA DİKKAT ÇEKEN İSİMLER


Fuar üç günlük yoğun takvimde yer alan uzman isimler, kamu ve özel sektörün önemli temsilcileri, akademisyenler, kültür mirasının çıkartılması ve korunması konusunda örnek çalışmalar yürüten belediyelerinin yetkililerini ve dünyaca tanınmış müze, kütüphane mimarlarına ev sahipliği yaptı. Fuarın açılış konuşmasını yapan T.C Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, T.C. Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan, Tarihçi, Akademisyen, Yazar Prof. Dr. İlber Ortaylı, UNESCO Milli Komitesi, Doğal Miras Alanları Uzmanı Prof. Dr. Nizamettin Kazancı, UNESCO Türkiye Milli Komitesi, Kültürel Miras Alanları Uzmanı, Restöratör Doç. Dr. Zeynep Aktüre, Akademik Mimar MA Kurucu ve Yaratıcı Yönetici Boris Micka Ortaklarından Boris Micka, Atelier Brückner Kurucu Ortağı Shirin Frangoul-Brückner, İFLA Başkanı Barbara Lison, 360+Media Interactive Technologies Kurucu Ajans Başkanı, Teknolojide Kadın Derneği Kurucu Yönetim Kurulu Başkanı Zehra Öney fuarda ilgi çeken isimler oldu.
Hava savunma sanayinden, yeşil enerji kaynaklarında yenilikçi bir malzeme olan sıfır karbon ayak izi ile kompozit karbon elyaf kumaşından, lokal sismik izolasyon ve deprem acil mücadele sistemi HERITAGE İSTANBUL’da ilgilileri ile buluştu.

Teknoloji, inovasyon ve yenilikçi yaklaşımların yer aldığı 6. HERITAGE İSTANBUL’da kültür mirası sayılabilecek saman, enerji tasarrufu ve çevre dostu olması nedeniyle tekrar gündeme geldi. İşitme sistemlerinde VR, restorasyona ve yenilemelere özel malzemeler, işitme engelli ziyaretçiler için işaret dili ile hazırlanmış video prodüksiyonları, görme engelli ziyaretçiler için ise özel olarak hazırlanmış sesli betimlemeler ve sesli rehberlik cihazlarının tuşlarında bulunan Braille Alfabesi ile engelleri aşan bir ziyaretçi deneyimini yaşatacak ses sistemleri 6. HERITAGE İSTANBUL’da yer aldı. Bunun yanı sıra kendi alanında sağladığı hizmetlerle global hizmet sunan envanter arşivleme sistemleri de fuarda ziyaretçilerin ilgisine sunuldu.


Hakkında:


TG Expo Bilgi Notu
2008 yılında “Think Global – Küresel Düşün” mottosuyla sektörde engin tecrübeye sahip profesyoneller
tarafından uluslararası standartları Türkiye’ye kazandırmak amacıyla kurulan TG Expo Uluslararası
Fuarcılık A.Ş. birçok ilki gerçekleştirerek Türk fuarcılık sektörünün gelişimine destek veren yenilikçi bir
marka olmuştur.Dünyanın en büyük fuar organizatörlerinin uluslararası çatı derneği olan UFI ve dünya
çapındaki kongre ve uluslararası toplantılar sektörünün en önemli birliklerinden biri olan ICCA’ya üyelikleri
bulunan TG Expo, T.C. Ticaret Bakanlığı’ndan yurt dışı fuarların milli katılım organizasyonlarını
gerçekleştirmek üzere akredite bir şirkettir. 5 kıtada 35’ten fazla ülkede bireysel ya da milli
katılım organizasyonları ve Türkiye’de anaorganizatörlüğünü üstlendiği fuarlar
ile Türk firmalarının uluslararası pazarlarda ürünlerini tanıtmalarını ve ticaret hacimlerini genişletmelerini
sağlamaktadır. TG Expo, sağlık, mobilya, inşaat, enerji gibi sektörlerde dünyanın en önemli uluslararası
fuarlarının Türkiye katılımını üstlenmektedir. Fuara kadar olan tüm süreçlerde danışmanlık, teşviklerle ilgili
bilgilendirme ve takip, nakliye, konaklama, seyahat ve vize alımına ilişkin bilgilendirme ve yönlendirmeler
verdiği hizmetler arasındadır. Fuarcılık alanında profesyonel ekibiyle, ihracatçı firmalara uluslararası
standartlarda fuarcılık deneyimi sunar. Türkiye’de birçok ilki gerçekleştirmiş olan TG Expo tarafından
düzenlenen Heritage projeleri arasında, Heritage İstanbul, Heritage Middle East yer alıyor.
Ayrıca İstanbul Art Show, Güzellik&Bakım, ICCI gibi birçok uluslararası markaların sahibidir.