Kültürel Miras Festivali bu yaz Bodrum’da

ONLİNE BİLET KATILIMCI OLUN

Geçmişten Geleceğe Yolculuk Başlıyor!

KÜLTÜREL MİRAS FESTİVALİ BU YAZ BODRUM’DA

Kültürel mirasımıza sahip çıkan Türkiye’nin kendi alanında düzenlenen tek uluslararası organizasyonu “HERITAGE İSTANBUL”, 24-26 Mart’ta İstanbul’da gerçekleşecek olan fuar ve konferans sonrası, kültürel miras festivali “HERITAGE FESTIVAL HALIKARNASSOS” ile bu yaz Bodrum’da!

Festivalin Amacı Ne?

Binlerce yıldır sayısız kültür ve medeniyete ev sahipliği yapmış, antik dönemden modern döneme dek birçok farklı kültürü eşsiz tabiatında ağırlamış olan Bodrum, HERITAGE FESTIVAL HALIKARNASSOS ile geçmişe yolculuk yapıp, zengin kültürel mirasımıza yeni bir nefes verecek. Bodrum’da yaşayan sanatçılar, zanaatkârlar, entelektüel ve aydınlar gibi birbirinden değerli birçok ismin katılımıyla gerçekleşecek HERITAGE FESTIVAL HALIKARNASSOS, başta Bodrum olmak üzere, yerel halk, çevre illerden gelen ziyaretçiler ulusal/uluslararası basın ve medya kuruluşları, yerli/yabancı turistler, geleneksel tat ve lezzetlerin peşine düşenler, kısacası tüm kültürel miras meraklıları eşliğinde kültürel mirasımıza ışık tutacak.

Gelecek sene 3-12 Eylül’de gerçekleşecek olan HERITAGE FESTIVAL HALIKARNASSOS, kurulacak sergileri, söyleşi alanları, yetişkinlere yönelik masal anlatıları, uçurtma günleri, konserleri, tadı yüzyıllardır damağımızda yer eden lezzetleri ve daha birçok renkli etkinliğiyle Bodrum’a eşi benzeri olmayan bir kültür festivali deneyimi yaşatacak!

Peki Neden Bodrum?

Ülkemizin zengin kültürel mirasa sahip en önemli yerleşim yerlerinden olan, dünyanın 7 harikasından biri sayılan Halikarnas Mozolesi’nin bulunduğu, her yıl milyonlarca yerli ve yabancı turisti kendisine çeken doğal güzellikleriyle Bodrum, Heritage Festival için bulunmaz bir ‘start’ noktası olacak. Antik Yunan, Helen, Pers, Roma ve daha birçok farklı sosyo-politik dönemi yaşayan Bodrum, eski adıyla Halikarnas (Halikarnassos), geçmişiyle ülkemize değer katan noktaların en başında gelmektedir.

Tarih’in Babası Herodot, Salamis savaşında adını duyuran I. Artemisia, Halikarnas’ı kuşatan Büyük İskender, onu teslim eden Karyalı Ada, Bodrum Kalesi’ni inşa eden Rodos Şövalyeleri ve daha nicesi… Tarih sahnesinin ünlü isimlerinin buluşma noktası Bodrum, HERITAGE FESTIVAL HALIKARNASSOS ile yeniden hayat bulup, festivaldeki yerlerini alacak ve kültürel mirasımıza renk katacaklar.

“Bir Dünya İnsan, Bir Dünya Miras”

Sanat, zanaat, sohbet, yeme-içme, eğlence, masal, tiyatro, konser ve daha nicesi! Dolu dolu etkinlik programıyla HERITAGE FESTIVAL HALIKARNASSOS’ta ‘bir dünya’ kültür meraklısı, ‘bir dünya miras’la buluşuyor ve kültürel mirasa hayat veriyor!

Festivalin imza töreni ve basın toplantısı 16 Aralık Çarşamba günü Bodrum Belediyesi Herodot Kültür Merkezi’nde Bodrum Belediyesi Başkanı Sn. Ahmet Aras’ın katılımıyla gerçekleşmiştir.

İmza töreni ve basın toplantısına dair görseller için tıklayınız.

Basın bültenini indirmek için tıklayınız.